Menu

Dovybavení tažným zařízením, snadná montáž

Montáž tažného zařízení není tak složitá a s trochou praktické zručnosti je možné ji vyřešit samostatně. Kdo tažným zařízením vozidlo dodatečně dovybavuje, brzy zjistí, že tuto extra výbavu již nechce více postrádat. Koneckonců se tím nabízí nezávisle na tvaru karoserie vozidla nová třída variability: vlastní nebo vypůjčené přívěsy všeho druhu stejně jako praktický nosič kol pro montáž na tažné zařízení můžete nyní snadno přesouvat.

Takto to funguje u dovybavení vozidla Vaším tažným zařízením

Nejprve si udělám přehled o dodávaných dílech: tažné zařízení se skládá z vlastních mechanických komponentů a pro vozidlo specifické elektropřípojky, která je zodpovědná za řízení osvětlení přívěsu. Před tím, než začnu s montáží tažného zařízení, si nejprve správně rozložím nezbytné nářadí. Některé nářadí si musím za určitých okolností vypůjčit.

tažné zařízení montáž 1
tažné zařízení montáž 2
tažné zařízení montáž 3

1. Po několika málo dnech je tažné zařízení dodáno prostřednictvím UPS, GLS nebo DPD.
2. Nové tažné zařízení s kabely, zásuvkou, malými díly a návod k montáži.
3. Stříbrný plastový kryt zadního nárazníku musí pryč a bude později nahrazen novým krytem s výřezem pro tažné zařízení.

Osvědčené jsou: různé šroubové klíče a západky; z bezpečnostních důvodů by měl být pro hlavní spojení použitý momentový klíč k zajištění správného točivého momentu. Dále budou potřeba vrtačka s kovovými vrtáky a drátěný kartáč s nástavcem (alternativně stabilní škrabák) a sprej s ochranou podvozku. Pokud není zvedací plošina k dispozici, výborně ji nahradí posuvný zvedák. Na elektrické vybavení vezmu několik malých šroubováků k tomu určených, pájecí svorkovnici a izolační pásku. Před tím, než začnu, odpojím nejprve záporný pól baterie – jinak riskuji zkrat. Ten, kdo ještě nemá žádné zkušenosti s elektrickým vybavením motorového vozidla, by k tomu měl raději pustit zkušeného známého nebo technika z autodílny.

tažné zařízení montáž 4
tažné zařízení montáž 5
tažné zařízení montáž 6

4. Pozor v podběhu kola při demontáži zadní zástěry, jinak se odtrhnou plastové zátky.
5. Když jsou pryč všechny šrouby, musí se ještě odstranit zástrčka dolních zadních svítilen.
6. Nyní může být odejmut zadní nárazník.

Mechanické práce nestaví nezkušené lidi před nepřekonatelné překážky. I samotní profesionálové by měli postupovat přesně podle návodu k montáži, protože podle modelu vozidla se v důležitých detailech liší dodatečné práce. Kdo to vše dodržel, může být již za hodinu hotový s montáží kulového čepu. Pak je třeba zajet s Vaším vozidlem na stanici technické kontroly. Odborní technici zde zkontrolují správnou montáž. A tak jako hobby montér vím, zda jsem během montáže udělal všechno správně.

tažné zařízení montáž 7
tažné zařízení montáž 8
tažné zařízení montáž 9

7. Tažné zařízení nahradí původní příčník BMW.
8. Tažné zařízení se přišroubuje vpravo a vlevo na čtyři stabilní šrouby.
9. Kabely se připojí k palubní elektronice v zavazadlovém prostoru.

Pokud proběhne kontrola v pořádku, vystaví Vám na STK protokol o kontrole montáže, který je potřebný k přihlášení tažného zařízení na Odboru dopravně správních činností příslušného městského úřadu. Ještě malý tip k provozu přívěsů: Z důvodu vlastní bezpečnosti si dejte, prosím, pozor na nejvyšší povolenou rychlost 80 km/h (100 km/h se zvláštním povolením). Přitom by se mělo bezpodmínečně dodržet maximální svislé zatížení. Kdo by si toto chtěl zjistit sám, může to učinit s osobní váhou.

tažné zařízení montáž 10
tažné zařízení montáž 11
tažné zařízení montáž 12

10. Nyní se přišroubuje dodaná zásuvka.
11. Nálepka zobrazuje manipulaci odnímatelného tažného zařízení.
12. S dovybaveným tažným zařízením smí BMW X6 táhnout až 3,5 tuny.

Na rozdíl od častých chyb se v praxi neměří na opěrném kolečku, ale na chapadlové spojce. Zde je přívěs podepřen pevným čtyřhranným dřevem nebo rourou, která je umístěna přímo na váze. Pokud je hodnota příliš vysoká, postačí upravit zatížení přívěsu (princip páky).

tažné zařízení montáž 13
tažné zařízení montáž 14
tažné zařízení montáž 15

13. >Kryt zakryje otvor pro odnímatelný kulový čep.
14. Kryt se odejme a kulový čep se zasune zespodu do otvoru tažného zařízení.
15. Vhodné tažné zařízení může být využito i např. pro nosič kol.

Ten, kdo si dává pozor na tyto tipy, nenajde zádrhel ani u dovybavení, ani u použití tažného zařízení. Vzbudili jsme Váš zájem? Jak vidíte, dodatečné výbavení tažným zařízením není v dnešní době problém ani pro laiky.